Divadlo U Prasete
První tělocvična a divadlo
Vratislavičtí byli sportuchtivým národem. Kolem roku 1873 byla na levém břehu Nisy postavena stará malinká tělocvična gymnastického klubu "Eintracht". (Tělocvičný spolek Svornost) .
Již v roce 1884 bylo postavena "nová tělocvična" říšským architektem Edmundem Trossinem na pravém břehu Nisy u školy (dnešní ulice U tělocvičny čp.228 ), nákladem 17 600 K a v roce 1897 Anton Ulbrich z Gablonzu nákladem 12 617 K rozšířen o přístavbu jeviště. "Je vybaveno moderním zařízením a má vkusně zřízenou scénu..." lze se dočíst v místní historii. Jeho součástí bylo i velké gymnastické hřiště.
zdroj: https://www.maffersdorf.de/maffersdorf.htm
Na podzim roku 2014 byla dokončena kompletní rekonstrukce sokolovny do dnešní podoby. Zrekonstruovaná sokolovna se skládá z původního sálu, který byl kompletně zrekonstruován a bylo dále dostaveno zázemí pro fotbalisty TJ Jiskra, zrcadlový sál nebo posilovna.
V roce 1876
si Turnverein Eintracht (Tělocvičný spolek Svornost) na levém břehu
Nisy zřídil malinkou tělocvičnu.
V roce 1929 byla rozšířena a přestavěna. Svému účelu pak sloužila až do konce války, po ní v ní bylo sběrné středisko pro odsun německých obyvatel. Poté chátrající budovu využívali loutkoherci: v sále se od dubna 1948 hrávala nedělní představení pro děti. Značný zájem Vratislavických pak nadšené ochotníky motivoval ve snaze přestavět tělocvičnu na opravdové divadlo. To se s podporou národního podniku TOKO nakonec skutečně podařilo a vznikla zde scéna určená sice předně pro ochotnický soubor, ale hostovali na ní i herci zvučných jmen, například Zdeněk Štěpánek či Vlasta Burian. Vratislavické divadlo ovšem v 60. letech prohrálo souboj s novým fenoménem - televizí. Z objektu se nejprve stalo skladiště a po poškození střech zatékáním byla budova v roce 1976 zbořena. Po vratislavickém divadelnictví zůstaly jen vzpomínky.
(zdroj: https://www.vratislavice.cz )
První vratislavická tělocvična
Na staré litografické pohlednici německy nazývaná Turnhalle, byla postavena v dnešní Dlouhomostecké ulici. Šlo o malý domek se základním cvičebním náčiním. Později byl značně rozšířen a po válce k němu byla ještě přistavěna vyšší část, která tvořila zázemí nového divadla. Vedle tělocvičny byla pro větší nadšení cvičenců provozována hospoda Spolkový dům (Vereinshalle), dnešní proslulý podnik U Prasete. (archiv Václava Černého)