Radniční sklípek a meteobudka

23.08.2022
1913 (zdroj: https://www.ebay.com )
1913 (zdroj: https://www.ebay.com )
1933 (archiv J.Hůlka)
1933 (archiv J.Hůlka)
archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka
archiv O.Musil
archiv O.Musil
archiv Jany Zahurancové
archiv Jany Zahurancové
archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka
archiv Fotočas Mirek
archiv Fotočas Mirek
archiv O.Musil
archiv O.Musil

RADNIČNÍ SKLÍPEK

Už v roce 1893, a to ještě před zprovozněním úřednických prostor nově postavené liberecké neorenesanční radnice, byla v jejím suterénu otevřena restaurace Radniční sklípek. Přilehlé prostory byly tehdy využívány jako vinný a pivní sklípek, a částečně i jako sklad uhlí. Po 2. světové válce zde sídlila pivnice Parlament.
Sklípek fungoval bez přerušení úctyhodných 100 let. Na začátku 90. let minulého století jej poničila velká havárie kanalizace, po níž byl sklípek několik let uzavřený. Po komplexní rekonstrukci převzal restauraci v roce 1998 do nájmu Krušovický pivovar s tím, že část nákladů na rekonstrukci (7,5 milionů korun) splácel podnik jako součást nájmu. Prostory ovšem pivovar opustil už v roce 2003, neboť splácení rekonstrukce v souvislosti s vysokými náklady za energie, zejména za teplo a elektřinu, byly pro podnik příliš vysoké.
Město Liberec převzalo vyklizené prostory v roce 2004. V roce 2007 liberečtí zastupitelé odsouhlasili nové využití sklípku. Do jedné části sklepních prostor byla po nezbytných úpravách přestěhována z Domu klavíru na Šaldově náměstí legendární Malá výstavní síň, vybudovaná libereckými fotografy svépomocí v roce 1975. Po přestěhování v roce 2008 byla přejmenována na Galerii U Rytíře. Velký sál restaurace, bývalá pivnice Parlament, se proměnila v reprezentativní výstavní a společenský sál. Název Radniční sklípek těmto prostorám zůstal dodnes.

15.12.2019 se opět otevřel jako restaurace (zdroj Radniční sklípek Liberec, Kouzlo starých pohlednic Liberecka - Roman Karpaš, Jan Mohr, Pavel Vursta, 1997)

zdroj: Aukro
zdroj: Aukro
14.5.2023 (foto Matyáš Gál)
14.5.2023 (foto Matyáš Gál)

Jen málokterý z návštěvníků nebo obyvatel Liberce se při chůzi kolem radnice nezastaví u zajímavé novorenesanční stavbičky umístěné na chodníku za radnicí, aby si ověřil své teplotní pocity na aparátech zde instalovaných. Tato roztomilá drobná stavba meteorologické budky, přizpůsobená svým vzhledem liberecké radnici, má žulový, šestihranný podstavec ukončený profilovanou římsou a na něm spočívá litinová konstrukce rovněž šestiboká, se zasklenými skříňkami, v nichž jsou uzavřeny měřicí přístroje. Ukončení stavbičky tvoří | třístupňová stříška krytá plechem, barokově vy tvarovaná, ozdobená na. vrcholu symbolickými znaky Slunce a Měsíce.

Budka byla postavena v roce 1899 přičiněním Německého  horského spolku (Deutscher Gebirgsverein) za podpory správy města, spořitelny a Spolku přátel přírody (Verein der Naturfreunde), aby její přístroje informovaly obyvatele Liberce názorným způsobem o současném stavu povětrnosti a pravděpodobném vývoji počasí. Autorem celého zaří. zení je meteorolog Vilém Lamprecht z Góttingenu V Německu. Budka je vybavena samopíšícím barografem zaznamenávajícím pohyby tlaku vzduchu v podobě grafu na prouž. cích milimetrového papíru připevněných na válečku poháněném hodinovým strojkem. Změny tlaku se přenášejí na ručičku opatřenou píšícím hrotem s nemrznoucí barvou. Dále je zde samopíšící teploměr, termograf, znázorňující podobným způsobem teploty vzduchu ve stupních Celsiových. V ostatních skříňkách se nachází citlivý normální teploměr a tehdy evropská novinka, Lamprechtův polymetr, na němž se dala ihned odečítat teplota a relativní vlhkost vzduchu, nejvyšší tlak vodních par, maximální obsah par v kubickém metru vzduchu a rozdíl, o kolik je teplota rosného bodu větší, nežli teplota vzduchu. Speciální počasný "telegraf", jakýsi další vynález Lamprechtův, podávající mechanickým způsobem předpověď počasí se už bohužel ztratil.

Z iniciativy krajanského sdružení Česká beseda a střední průmyslové školy stavební v Liberci se podařilo většinu aparátů dát opět do chodu a hlavně provést nezbytnou opravu budky. Patronát nad stavební údržbou meteorologické budky převzala ochotně stavební průmyslová škola, která tak opětovně prokázala svůj dobrý vztah k našemu městu. O výměnu proužků papíru na barografu a barometru se starají zaměstnanci úřadu města. Stoletá meteorologická budka patří již dnes k charakteristickým zajímavostem Liberce, je součástí jednotně řešeného novorenesančního centra Liberce a je proto památkově chráněna.

zdroj: Svatopluk Technik - Liberecké domy hovoří, 1992

Meteobudka za radnicí přenese do dávných dob bez mobilů

Když chce dnes někdo zjistit, jaké bude počasí, podívá se s největší pravděpodobností do mobilní aplikace nebo na internet. Za časů, v nichž se ještě telefony po kapsách nenosily, k tomuto účelu sloužily v ulicích měst meteorologické stanice - takzvané meteobudky. Dvě z nich se dochovaly i v Liberci; ta známější a zdobnější, takzvaná Lambrechtova, se nachází u zadní stěny radnice.

V roce 1898 ji z iniciativy Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory, Spolku přátel přírody, libereckého magistrátu a spořitelny vybudoval renomovaný mechanik specializující se na meteorologické přístroje Wilhelm Lambrecht z Göttingenu. Jeho továrna osazovala meteobudky v celé Evropě.

"Jen málokdo si udělá čas a projde se městem v klidu tak, aby vnímal například nádherné detaily fasád libereckých měšťanských domů. I meteobudka u zadní strany historické budovy radnice je takovým milým detailem, který často ve spěchu mineme. Je to škoda," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Šestiboká stavba v novorenesančních formách neskrývá inspiraci tvarem radniční věže. Budka je krytá plechovou mansardovou stříškou s kovovými aplikacemi v podobě slunečnic., šestiboký sokl je zhotoven ze zdejší žuly. Budka obsahuje Lambrechtův polymetr, zapisovací teploměr, teploměr maximo-minimální, termohygroskop a holosterický barometr.

Ve dvacátém století prošly stavba i měřicí přístroje několika opravami. V roce 1987 byla meteorologická budka prohlášena za státní kulturní památku.

Text: TZ Liberecký kraj

60.léta (archiv Jiří Cvrček)
60.léta (archiv Jiří Cvrček)
Meteobudka a bývalá knihovna počátkem 80.let (archiv Všichni Čermáci)
Meteobudka a bývalá knihovna počátkem 80.let (archiv Všichni Čermáci)

Technickou památku vyrobil známý meteorologický odborník Wilhelm Lambrecht z Göttingenu, který tvořil meteostanice pro velká města po celé Evropě. Pro její vznik tehdy dokonce proběhla sbírka.
Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/37307-od-radnice-zmizela-meteobudka-zamirila-na-restaurovani.html?utm_source=copy

Meteorologickou budku porazil autobus MHD Meteorologickou budku, která má své stálé místo již několik desetiletí před libereckou radnicí, srazil v pondělí 26. března 2012 autobus městské hromadné dopravy. Celý horní díl se při nehodě povalil do prostoru autobusové zastávky. Dostat ho mimo vozovku museli přivolaní hasiči. Budka, která je v majetku SML, je však poškozená, proto byla ještě týž den odvezena do areálu Technických služeb města Liberce, kde se dočká kompletní rekonstrukce. Za nehodou stojí neopatrný manévr řidiče autobusu, který však podle vyjádření dopravního podniku patří mezi více zkušené. "Řidiče tato událost velice mrzí. Při výjezdu ze zastávky sledoval dopravní situaci na druhé straně a o budku zavadil zrcátkem," uvedla Martina Poršová, tisková mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Historická meteorologická budka je podle dopravního podniku umístěna nevhodně přímo v zastávce, na což poukazují také samotní řidiči. "Je to letitý problém, ale samozřejmě chápeme, že tato budka zde stojí již mnoho let," dodala mluvčí. Při nehodě nedošlo k žádnému zranění.

zdroj: https://www.liberec.cz/cz/aktuality/zpravy-z-mesta/meteorologickou-budku-porazil-autobus-mhd.html

Liberecká rarita zmizela z náměstí. Restaurátor slibuje návrat v plné kráse

Meteobudka před radnicí. FOTO: Město Liberec
Meteobudka před radnicí. FOTO: Město Liberec

"Město Liberec jako vlastník tohoto památkově chráněného historického díla pečuje o jeho dobrý technický stav i vzhled, proto došlo po odsouhlasení územním odborným pracovištěm památkové péče k jeho transportu do dílny restaurátora disponujícího licencí k restaurování," řekla Drbně mluvčí radnice Jana Kodymová. Po skončení prací bude meteobudka vrácena na své původní místo, aby mohla nadále sloužit veřejnosti. "Meteobudka byla odvezena 7. září do ateliéru v Jablonci nad Nisou. Předpoklad vrácení restaurované památky na své místo je začátkem listopadu," dodala mluvčí.
Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/37307-od-radnice-zmizela-meteobudka-zamirila-na-restaurovani.html?utm_source=copy

Stojí v samém srdci Liberce a cestujícím zpestřuje čekání na autobus. Lambrechtova meteorologická budka vyrostla u liberecké radnice v roce 1898 a v době svého vzniku představovala symbol prestiže. Šestiboká stavba v novorenesančních formách neskrývá inspiraci tvarem radniční věže. Budka je krytá plechovou mansardovou stříškou s kovovými aplikacemi v podobě slunečnic.

Pozornému kolemjdoucímu zajisté neuniklo, že kulturní památka zmizela a zůstal po ní jen kamenný podstavec. Meteobudku si do své dílny v jabloneckých Vrkoslavicích odvezl šestatřicetiletý umělecký kovář a restaurátor Václav Nikendey, aby jí vdechl nový život. Na její obnově se už podílel před dvanácti lety společně se svým otcem Janem. Tehdy totiž budku srazil řidič autobusu a byla poškozená. "Tehdy jsem ještě studoval a restaurovali jsme ji společně s tátou. Opravili jsme zničené části. Budka je kombinovaná z oceli a litiny, takže některé litinové komponenty popraskaly a musely se dělat nové," zavzpomínal Václav Nikendey.

zdroj:https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/meteobudka-liberec-namesti-restaurator-radnice.html

Lambrechtova meteorologická budka prochází obnovou. Tu má na starost umělecký kovář a restaurátor Václav Nikendey. Foto Jiří Louda

Návrat ve velkém stylu! Ikonická meteobudka opět zkrášluje autobusovou zastávku

16.11.2024

Více než na dva měsíce zmizela ze samotného srdce města pod Ještědem Lambrechtova meteorologická budka. Kulturní památku si do své dílny v jabloneckých Vrkoslavicích odvezl šestatřicetiletý umělecký kovář a restaurátor Václav Nikendey, aby jí vdechl nový život. Na její obnově se už podílel před dvanácti lety společně se svým otcem Janem. Tehdy totiž budku srazil řidič autobusu a byla poškozená.

Liberecká rarita vyrostla u liberecké radnice v roce 1898 a v době svého vzniku představovala symbol prestiže. Šestiboká stavba v novorenesančních formách neskrývá inspiraci tvarem radniční věže. Budka je krytá plechovou mansardovou stříškou s kovovými aplikacemi v podobě slunečnic. Budka obsahuje Lambrechtův polymetr, zapisovací teploměr, teploměr maximo-minimální, termohygroskop a holosterický barometr. Na své původní místo se vrátila třetí listopadovou sobotu.

zdroj:https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/navrat-obnova-meteobudka-liberec-autobusova-zastavka.html