Radčické restaurace
hostinec U Křížové silnice v roce 1912 a 2003
Radčice jsou společně s Krásnou Studánkou od roku 1980 jednou z městských částí Liberce, bývaly však dříve samostatnou obcí. V letech 1830 až 1833 byla vybudována silnice z Liberce do Frýdlantu a v roce 1879 do Kateřinek. Na křižovatce těchto spojnic později vznikl hostinec U Křížové silnice, který zde najdeme dodnes. Na návrší nad ním byla v roce 1890 postavena deset metrů vysoká dřevěná vyhlídková věž. Nazvána byla podle příjmení bratrů Antona a Heinricha- textilních fabrikantů, Siegmundovou výšinou. Když rozhledna zchátrala, měla být nahrazena kamennou stavbou, plány však nebyly uskutečněny. (Jan a Šimon Pikousové. Otokar Simm. Petr Kurtin)
Pouť Dračí sluj
(fotoarchiv Robert Hanuš)
Smutný příběh Jedlové
(autor Nicol Lewis)
https://www.katerinky.cz/wp/vzpominka-na-jedlovou/
Na Jedlové
Hostinec Na Jedlové (Gasthof Fichtelschanke) jedne z osmi v Radčicích a jediný s tanečním sálem vystavěn v roce 1872.
V noci 2. srpna 1932 shořel známý hostinec Na Jedlové (Fichtelschänke). I přes snahu místních a libereckých hasičů lehla restaurace do základů popelem. Novou budovu postavil hostinský Hüttmann, který získal potřebný kapitál od frýdlantského obchodníka s dřevem Augsterna.
Dům Na Jedlové sloužil do 60. let minulého století lidem v Radčicích jako centrum veřejného života. Byl v něm zájezdní hostinec a společenský sál. V roce 1968 byl vytvořen samostatný astelier pod správou MNV, který vznikl oddělením projekční kanceláře SIAL, v níž pracoval také autor projektu televizního vysílače a hotelu na Ještědu architekt Karel Hubáček. Malá architektonická komunita se díky velkému zájmu mladých architektů transformovala do podoby dvacetičlenného týmu. Hubáčkův spolupracovník Miroslav Masák inicioval vznik paralelní laboratoře pro mladé architekty a studenty, tzv. Školky SIAL. Pro fungování Školky byla adaptována opuštěná hospoda Na Jedlové v Radčicích na úpatí Jizerských hor. Jednalo se o jakýsi inkubátor pro začínající architekty, který jim měl poskytnout čas zorientovat se v reálném kariérním životě. Školka umožňovala v tehdejší společnosti tolik potřebnou otevřenou diskuzi, poháněnou pluralitou názorů jednotlivých členů. Na konci roku 1971 byl Sial po politických prověrkách přinucen začlenit se zpět do Stavoprojektu a na název "Sial" bylo uvaleno informační embargo. Karel Hubáček se stal pro normalizační režim personou non grata. Od září 1971 sváděl úspěšný boj o to, aby si jeho "Ateliér 7" – později "Ateliér 2" zachoval v rámci Stavoprojektu organizační a finanční autonomii. Zachránil tak i Školku a její útočiště Na Jedlové.
Od 90. let 20. století budova Na Jedlové je opuštěná a chátrá, byly zde i pokusy ji zachránit. Radčický obrodný spolek ji získal za korunu od města a chtěl navázat na tradice z devatenáctého a dvacátého století kdy hostinec Na Jedlové byl centrem veřejného života. Konaly se zde různé slavnosti a bály.
Vzhledem k narušené statice domu a torzu domu se v letech 2010-2011 pravděpodobně po získání či odkupu od města podařilo tuto budovu s číslem popisným 41 odstranit. Zůstaly jen vzpomínky a fotografie.
zdroj: https://www.liberec-radcice.cz/na-jedlove/?fbclid=IwY2xjawE5IiBleHRuA2FlbQIxMAABHRYpIlPfEBSA47lFASr3vyb328GzvGkJMgg2hD6WhXj-nQANf6ERaYCSkQ_aem_8jQANC2t1qbB0Yk2IwXTGA
bourání Jedlové 4.dubna 2010
(archiv Michaela Polzerová Vanáková )