Jak se z ospalého městečka stalo centrum nacistické moci. Liberec ve válce

02.03.2025
Soukenné náměstí s obchodním domem Baťa, jehož neonový nápis již byl odstraněn. Skeny vzácných barevných diapozitivů z roku 1940, nebo 1941  Autor: (MUZA)
Soukenné náměstí s obchodním domem Baťa, jehož neonový nápis již byl odstraněn. Skeny vzácných barevných diapozitivů z roku 1940, nebo 1941 Autor: (MUZA)
Dnes na tomto místě stojí areál Technické univerzity. Skeny vzácných barevných diapozitivů z roku 1940, nebo 1941  Autor: (MUZA)
Dnes na tomto místě stojí areál Technické univerzity. Skeny vzácných barevných diapozitivů z roku 1940, nebo 1941 Autor: (MUZA)
Adolf Hitler na návštěvě Liberce v roce 1938  Autor: archiv Ivan Rous
Adolf Hitler na návštěvě Liberce v roce 1938 Autor: archiv Ivan Rous

 2. března 2025 

U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války si představíme události v oblasti, která právě před osmdesáti lety začala s odsunem původního obyvatelstva "ztrácet paměť". Oblast Liberecka hrála velmi důležitou roli v zázemí třetí říše a stala se jevištěm dramatických událostí konce války. Mnohé se badatelům podařilo odhalit až v současnosti.

2. prosince 1938, těsně před doplňovacími volbami do Říšského sněmu, navštívil Adolf Hitler Liberec. Přivítán byl na libereckém nádraží, kde se zúčastnil vojenské přehlídky a následně podnikl spanilou cestu městem k liberecké radnici. Doprovázeli ho Konrad Henlein a Karl Hermann Frank a nad hlavou jim kroužila vzducholoď Zeppelin (LZ 130 Graf Zeppelin II., pozn. red.).
Následovaly projevy před radnicí a poté pro vybranou společnost na libereckém výstavišti. Všude vlály prapory s hákovými kříži a vzduch sytily nadšené výkřiky a optimizmus. Lidé doufali v lepší zítřky a netušili, že mnoho z nich se dostane do soukolí šíleného režimu a brutální války. To platilo jak pro dělníky, tak pro fabrikanty. V Berlíně už byla nachystaná přestavba celého území. Žádné textilky, ale zbrojní průmysl měl být alfou a omegou Sudet a hlavní město říšské župy čekala proměna také. Pro pochopení souvislostí je potřeba, vrátit se o nějaký čas zpět.

Druhé hlavní město

V současnosti máme pro období druhé světové války zažitý narativ vycházející z prostředí protektorátu a hlavního města Prahy. Ale na území České republiky bylo ještě jedno "hlavní" město. Tím byl Liberec, neboli Reichenberg, který se stal v roce 1939 hlavním městem Říšské župy Sudety. A pohled na "Gauhauptstadt" Reichenberg může být pro mnohé překvapivý.

Liberec byl ještě v 18. století ospalé městečko asi sto kilometrů severovýchodně od Prahy, městečko s pár hospodami utopené v neúrodné kotlině sevřené Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. A vzhledem k počasí, které je zde mizernější než kdekoliv v okolí, by nejspíše tím maloměstem zůstal dál, nebýt průmyslové revoluce, která všechno změnila.
První zde byly textilky, ale zanedlouho se zde začaly vyrábět i jedny z prvních parních strojů v Čechách. Podnikové počátky tu má Rustonka i třeba brněnské strojírny. Liberec se stal metropolí severu, rakouským Manchesterem, ale i bankovním centrem, jakousi Ženevou Čech, druhým největším městem v Čechách a objevovaly se výrazy jako hlavní město českých Němců.

Sen o hlavním městě provincie Deutschböhmen

Když skončila první světová válka znovu byla na pořadu dne liberecká ambice stát se "hlavním městem", tentokrát v souvislosti s pokusem o vytvoření provincie Deutschböhmen. Od jara až do září 1918 se organizovalo vyhlášení samostatné provincie a 8. října byl zastupitelstvem odsouhlasen dokument s názvem Požadavky českých Němců.

Československý stát vznikl po jednání v Ženevě 28. října 1918 a reakcí německých poslanců z Čech bylo vyhlášení provincie Deutschböhmen hned následující den 29. října 1918. Počátkem listopadu vznikly ozbrojené milice Volkswehru a Bürgerwehru a 11. listopadu byl odeslán do Berlína telegram s žádostí o připojení k Německu.

Na pokraji občanské války

Situace nejvíce ze všeho připomínala počáteční fázi občanské války. Začaly se tisknout vlastní peníze, rabovalo se a některé zboží z Liberce bylo posíláno po železnici do Německa. Napětí mezi příznivci a odpůrci Deutschböhmen bylo obrovské a docházelo i k násilí s tragickými konci. Na hranicích neuznané provincie hlídkovalo české vojsko a četnictvo, které se snažilo zamezit zásobování, čímž se zhoršovala situace uvnitř provincie a rostla nespokojenost obyvatel s vývojem.
Celá situace začala gradovat 11. prosince 1918, kdy se dalo do pohybu československé vojsko a obsadilo linii vedoucí po Ještědské hřbetu. V dalších dnech byl obsazen Hrádek nad Nisou a 16. prosince začalo v ranních hodinách obsazování města a jistou mírou nadsázky můžeme napsat, že z Reichenbergu se stal Liberec. Místní obyvatelé, většinově Němci, si museli na přídomek "hlavní" počkat dalších dvacet let, i když myšlenka samostatnosti a Liberce jako hlavního města českých Němců se objevovala prakticky při každých volbách.
První republika znamenala pro Liberec především posílení počtu českého obyvatelstva. Před první světovou válkou zde bylo asi 6% Čechů, ve 30. letech už přibližně 16%. Přesto tvořili etničtí Češi v Liberci poměrově sotva jednu pětinu obyvatel.

autor Ivan Rous

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/sudety-liberec-druha-svetova-valka.A250225_125334_vojenstvi_alv

Plán dálnice u Liberce se dvěma sjezdy do centra města z roku 1940  Autor: archiv Ivan Rous
Plán dálnice u Liberce se dvěma sjezdy do centra města z roku 1940 Autor: archiv Ivan Rous

Velký Liberec


S "hlavním" městem souvisela ještě jedna změna, o kterou se mnozí snažili, a tím bylo vytvoření "velkého" Liberce. Liberec byl totiž až do druhé světové války městem skládajícím se z pěti čtvrtí a současné okolní čtvrti byly samostatnými obcemi. Liberec tak měl první letiště v Pavlovicích, druhé následně v Růžodolu a tramvaj jezdila fakticky z Liberce do čtyř vedlejších obcí.

A tak pár dní po mnichovské dohodě, 18. října 1938, se znovu otevřelo téma velkého Liberce, když se starosta Rohn sešel se zástupci dalších 31 okolních obcí. Padla teze, že československé úřady bránily vytvoření velkého Liberce, protože by se tak stal hlavním městem pohraničí. Sice to nebyla tak úplně pravda, ale byl to dobrý argument, kdy zástupci okolních obcí mohli odstoupit ze svých předchozích zamítavých pozic.
Jednoznačným argumentem bylo také rozhodnutí Adolfa Hitlera, že Liberec se stane opravdu hlavním městem, tentokrát nového útvaru – Říšské župy Sudety. A proč Liberec? Důvody nebyly jen geografické, ideologické a sociální, ale v Liberci sídlily banky, byly zde mocná obchodní komora a byl zde obrovský ekonomický potenciál v podobě podniků vhodných na přestavbu na válečnou výrobu.


Hořící liberecká synagoga, 10. listopad 1938  Autor: archiv Ivan Rous
Hořící liberecká synagoga, 10. listopad 1938 Autor: archiv Ivan Rous

Mnichovská dohoda a křišťálová noc v Liberci

Mnichovská dohoda, podepsaná 30. září 1938, znamenala postoupení pohraničních oblastí osídlených převážně Němci nacistickému Německu a z pohledu místního obyvatelstva dokonala to, co se rozehrálo v Norimberku o dva týdny dříve. Liberecko bylo zařazeno do III. pásma obsazování a německá armáda vpochodovala do Liberce 8. října 1938.
Z Liberce odešlo do první třetiny října více jak 10 tisíc Čechů, většina z nich ještě před 8. říjnem. Komisařem pro sudetoněmeckou oblast, jejíž správa ještě nebyla právně stabilizovaná, byl 2. října jmenován Konrad Henlein, ale po dobu vojenské okupace byl výkon funkce až do 20. října dočasně svěřen veliteli okupační armády. Křišťálová noc byla dalším z vrcholů tehdejší protižidovské agrese.

Během noci z 9. na 10. listopadu bylo v Německu včetně Sudet zatčeno více jak 30 tisíc Židů, vypáleno přes tisíc synagog a zničeno tisíce židovských obchodů. Dne 10. listopadu 1938 odpoledne byla vypálena i liberecká synagoga. Nedlouho poté, 23. listopadu 1938, bylo uvedeno v platnost nařízení o vyřazení Židů z hospodářského života. V listopadu 1938 se však také ztížil možný odchod do zbytku Československa, protože bez domovského práva k české obci jim nebyl umožněn přechod hranice.

    Detail návrhu bourání Liberce. Červeně jsou vyznačené zamýšlené novostavby, šedě historicky a esteticky cenné budovy, které měly zůstat stát.
Detail návrhu bourání Liberce. Červeně jsou vyznačené zamýšlené novostavby, šedě historicky a esteticky cenné budovy, které měly zůstat stát.

Přestavba Liberce na "Gauhauptstadt Reichenberg"

Ambice nacistů byly jasné. Z Liberce se má stát hlavní město Říšské župy Sudety. Měl se splnit sen, o který se pokusili příznivci Deutschböhmen v roce 1918. Tyto vize předběhly i Mnichovskou dohodu ze 30. září 1938, která zpečetila osud celistvého Československa a naopak naplnila sny nacionalistů a separatistů.
Po přechodném období, zákonem o členění sudetoněmeckého území, 15. dubna 1939 vznikl útvar Reichsgau Sudetenland (Říšská župa Sudety) v čele s Konrádem Henleinem jako říšským místodržícím. Z průmyslového a trochu špinavého a ošuntělého města se mělo stát Gauhauptstadt, hlavní město Říšské župy Sudety. Konrad Henlein informoval starostu Rohna v květnu 1939, že má v úmyslu přestavět Liberec v důstojné hlavní město župy a že se chce kvůli tomu spojit s Hitlerovým hlavním architektem Albertem Speerem.

    Mapa plánovaných dálnic z roku 1939. Z Liberce by bylo možné vyrazit do čtyř směrů.
Mapa plánovaných dálnic z roku 1939. Z Liberce by bylo možné vyrazit do čtyř směrů.

V plánu dálnice do Berlína i velká sídliště

Nejrychleji na nové podmínky po Mnichovské dohodě zareagovali dopravní plánovací kanceláře. Napojení na Německo se mělo realizovat dálnicí, jejíž plány byly hotové do konce roku 1938 a podrobné stavební výkresy byly zpracovány do léta 1939. Úpravy se měly dotknout i vnitřního Liberce, avšak v součinnosti s návrhy na jeho přestavbu.

Okrajové i vnitřní čtvrti měly doplnit sídliště v takzvaném Heimatstillu, v centru měly padnout stovky domů a ustoupit výstavné nacistické architektuře. V období 1938 až 1945 vznikaly návrhy na nová sídliště, ať už šlo o typickou družstevní výstavbu nebo o podnikové bydlení. Vznikly projekty velkých sídlišť pro "německého dělníka", plánovala se a realizovala družstevní sídliště v takzvaném Heimatstillu. Výstavba těchto sídlišť s postupující válkou zamrzala, ale ojedinělé projekty vznikaly i v roce 1945.
Jenže válka je válka a Liberec dopadl neslavně. Z velkých plánů zůstala nedokončená sídliště, rozestavěná hitlerova dálnice a protiletecké kryty v místech plánovaných dopravních tunelů. Liberec se v roce 1939 stal hlavním městem, ale za pár let to přineslo úplně něco jiného než velké bulváry a honosné stavby.

    Návrh na přestavbu Liberce z počátku války. Hnědě jsou zakresleny úplně nové bloky budov.   .
Návrh na přestavbu Liberce z počátku války. Hnědě jsou zakresleny úplně nové bloky budov. .

Lágry, fabriky a smutek textiláků

Plánovací úřad zbrojního hospodářství označil v Liberci za významný pouze zdejší elektrotechnický a strojírenský průmysl. Převažující textilní průmysl se naopak považoval za přítěž. Do regionu začaly proudit velké investice do strojírenského a elektrotechnického průmyslu.

Pro vedení nacistického Německa byla cenná kvalifikovaná pracovní síla, která se nacházela v Sudetské župě. Ve spojení s relativně vysokou nezaměstnaností to byla ideální kombinace pro expanzi německých firem do bývalého českého pohraničí. V polovině října 1938 prohlásil Hermann Göring na zasedání v Říšském ministerstvu letectví k připojení Sudetské župy: "Je třeba zcela přebudovat hospodářství. Musí být proveden průzkum všech výrobních závodů, zda je lze orientovat na zbrojení a export, nebo zda je zavřít."
Přeměna hospodářství šla ruku v ruce s "arizací" židovského majetku. V Sudetské župě bylo arizováno asi 4 až 5 tisíc židovských podniků. Firma Reichswerke Hermann Göring se stala největším "arizátorem" a na území Československa celkem převzala více než 80 firem s 80 tisíci zaměstnanci.

    Pohled na Liberec. V továrně v popředí se odlévaly bloky tankových motorů Maybach. Skeny vzácných barevných diapozitivů z roku 1940, nebo 1941
Pohled na Liberec. V továrně v popředí se odlévaly bloky tankových motorů Maybach. Skeny vzácných barevných diapozitivů z roku 1940, nebo 1941

Přestavba na "zbrojní továrnu"

Majitelé textilních továren se nestačili divit. Začala doba obsazování prázdných továren a zavírání těch funkčních skrze podniky z takzvané Staré říše, tedy z Německa. Z textilek byli nuceně převáděni zaměstnanci do zbrojních továren. Třeba z Liebiegových podniků, pozdější Textilany – největší liberecké továrny – převedla zbrojní komise všechny použitelné a hlavně mladé dělníky do podniku Elektromechanik na výrobu leteckých součástek.
Nepomohly protesty zástupců dříve nejmocnější továrnické rodiny a když sehnal podnik nové zaměstnance, znovu jim je sebrali a převedli do jiných podniků. Mimo nově postavených zbrojních podniků a transformovaných regionálních závodů se od roku 1943 začínají na Liberecko nově stěhovat podniky ze staré říše, z míst postižených spojeneckým bombardováním.
Do Liberce a okolí bylo přestěhováno 41 podniků ze staré říše a Liberecko se stalo v letech 1943 až 1945 zbrojním centrem širší oblasti a - světe div se – tomu odpovídal i počet míst nacistické nucené práce.

Město nacistické nucené práce

Pracovní tábory, lidově lágry, se objevily v Liberci už v roce 1938. První byly trestní tábory, následovaly tábory pro Romy s příšernými podmínkami, kde čekali na budoucí deportaci do koncentračních táborů.

Po útoku na Polsko začaly vznikat takzvané Polenlager, po útoku na Sovětský svaz se v roce 1941 objevila nová kategorie táborů pro Ostarbeitery, tedy dělníky z Ruska, Ukrajiny, Běloruska a podobně. Mezitím zde vznikly zajatecké tábory a později v blízkém okolí Liberce i pobočné koncentrační tábory. Jen v samotném městě Liberec bylo asi 120 táborů a rozhodně je nešlo přehlédnout.
Někdy to byly barákové lágry s oplocením z ostnatého drátu pro stovky a v libereckém okrese i tisíce osob, jindy se lidé "skladovali" doslova na půdách domů. Začaly se používat výrazy pro označení táborů jako Barackendorf a Barackenstadt, tedy baráková vesnice a město.

Lidé z táborů pracovali pro důležité podniky jako Elektromechanik, Argus, Hentschel, Wesser, E. Tögler, AEG a Blaupunkt. První tři jmenované působily v Liberci od počátku války, další se objevovaly v Liberci postupně. Část podniků byla zaměřena na produkci leteckých součástek, ale plánovaná byla třeba i výroba celých letadel ve Vesci (Siebel).
Svojí roli sehrálo ve zbrojní produkci i místní slévárenství, dnes téměř zapomenutá kapitola průmyslových dějin Liberce. Za války bylo v Liberci dokonce devět funkčních sléváren a mezi jejich výrobky patřily i tak složité odlitky, jako jsou bloky tankových motorů Maybach.

    Mapa Libereckého okresu s vyznačením nejdůležitějších firem za druhé světové války      ´
Mapa Libereckého okresu s vyznačením nejdůležitějších firem za druhé světové války ´

Místo bulvárů protiletecké kryty

Na přelomu let 1942 a 43 se podařilo v Africe i na východní frontě výrazně zvrátit průběh války a zastavit iniciativu nacistického Německa na bitevních polích. Mnozí si poprvé uvědomovali možnost prohry a snad poprvé se vmísily mezi německé obyvatelstvo opravdové obavy.
18. března 1943 odpověděl německé veřejnosti ministr lidové osvěty propagandy Joseph Goebbles svým projevem o totální válce. Na shromáždění v Berlíně hřímal o obětování se pro válku i o stínání hlav protivníků a pacifistů. Řeč, z dnešního pohledu hodná šílence, však zapůsobila. Goebbles se dokonce stal zmocněncem pro totální válku.
V takových podmínkách se i v Liberci přidal k válečné výrobě další požadavek: výstavba podzemních objektů od protileteckých krytů až po podzemní továrny. Hlavní břímě nesli zajatci, dělníci z východu a případně vězni koncentračních táborů.

Protiletecké kryty se do roku 1943 budovaly prakticky pouze s novou výstavbou, případně vznikaly u vojenských objektů, či zcela přestavěných továren. Totální válka a program "štolových projektů" odstartovala horečnou činnost v podzemí. Šlo zjednodušeně řečeno o zahájení výstavby velkých ražených protileteckých krytů.

Protiletecký kryt firmy Weser u libereckého letiště
Protiletecký kryt firmy Weser u libereckého letiště

1,5 metru štoly za směnu

Během roku 1943 a první poloviny roku 1944 se vybraly lokality vhodné ke stavbě. S výstavbou se začalo v největším množství případů až v roce 1944. Největším protileteckým krytem druhé světové války v Liberci byly takzvané Staroměstské štoly, které jsou dnes známé jako protiatomový kryt Lucemburská. Stavbu prováděli mimo přihlášených dobrovolníků hlavně váleční zajatci.
Na štolách u Rybářské (Frýdlantské) ulice pracovalo 318 válečných zajatců, kteří vyrazili za směnu 1,5 metru štoly. Směna začínala v 8 hodin ráno a končila až ve 22 hodin! Práce na podzemních objektech patřila v pracovních, zajateckých či koncentračních táborech k těm nejtěžším. Celkem vzniklo v Liberci za druhé světové války desítky protileteckých krytů různé velikosti.
V roce 1944 se válka stala nedílnou součástí Liberce, i když město bylo pořád daleko od fronty. Do města proudily davy uprchlíků evakuovaných před postupující frontou, v lágrech se umíralo na epidemie i hlad, nároky na zbrojní výrobu byly čím dal větší a optimizmem "trpěli" snad jen šílenci. Co konkrétně se dělo na začátku roku 1945 v Liberci se podíváme v příštím díle.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/sudety-liberec-druha-svetova-valka.A250225_125334_vojenstvi_alv/5#space-a